Zatočte s plísní na nohou!

Zatočte s plísní na nohou!

green-mold-212676_1280

Jaro je tady a my se vyzouváme ze zimních bot. Někdy nás může pohled na vlastní nohy vyděsit. Plíseň na kůži a nehtech nohou je dnes popisována jako jedno z civilizačních onemocněních.

Plísni se líbí všude tam, kde je vlhko, mokro a teplo. A tak vznikají i rozšířená a nechtěná plísňová onemocnění nohou. Na vině může být několik skutečností najednou. Nevhodná obuv, ve které se nám potí kůže nohou. Může se jednat o plnou pracovní obuv, ve které trávíme několik hodin denně, např. policisté v terénu, zdravotníci, dělníci aj.

Veřejná místa, kde se plísním velmi daří jsou koupaliště, sauny, tělocvičny, společné šatny a sprchy, předložky ve sprchách v hotelu, koberce a obuv, třeba i ta domácí, kterou půjčujeme návštěvám. Nešťastné je, že jsem se setkala i s názory, že lidé získali plísňové onemocnění od svojí pedikérky.

Jak takovou plíseň nohou poznáme?

noha plíseňNejčastěji objevíme projevy plísně mezi prsty v podobě prasklinek (velmi často začíná ve 4. meziprstí- mezi malíčkem a prsteníčkem), šupinek či začervenání až mokvání. Může se objevit nejprve svědění či drobné červené pupínky na prstech. Jindy se objeví nejprve šupinatá tvrdá kůže na patách a bělavý „poprašek“ na plosce nohy. Často se také jako první příznak objevuje nezvyklý zápach chodidel. Až později, bez léčby se plíseň šíří dále na nehty, kdy se mění jeho struktura (ztluštění, lámání, drolení) a barva.

Jak se plísní zbavit

Pokud máte podezření z plísňového onemocnění, doporučuji návštěvu kožního lékaře, který provede seškrab šupinek z postiženého ložiska, ještě před tím, než začnete cokoliv na kůži nanášet. Pokud byste totiž použili protiplísňový krém, výsledek testu by byl značně zkreslený a může vyjít negativně, přestože plíseň vesele dál bují. Pokud není plíseň ještě příliš rozsáhlá můžeme vyzkoušet léčbu dle své priority.

 Každodenní ošetření ráno a večer

 • Zbavte se co největší části postiženého nehtu. Zbruste nehet pilníkem i na povrchu. Zeslabenou nehtovou ploténkou léčebné látky lépe pronikají. Nůžtičky a pilník po každém ošetření dezinfikujte. Existují i přípravky na tzv. chemické rozložení nehtu, jedná se většinou o směsi s ureou (močovina) a jsou k dostání v lékárně. Nedoporučuji chirurgické odstranění nehtové ploténky pro časté recidivy (znovuobjevení se plísně) a nežádoucí účinky.
 • Dezinfekční a vysušující koupel chodidel: roztok octu (2 polévkové lžíce do litru vody).
 • Protiplísňové přípravky ve formě krémů, pěn, mastí, roztoků, sprejů, pudrů, olejů či léků k vnitřnímu užití. Zde platí pravidlo na suché pupínky krém, na suchou kůži pat mast, na mokré mokvající sprej, pěnu či roztok, na nehty speciální lak.
 • Strava chudá na cukry a bílou mouku (vč. banánů, hroznového vína, kompotovaného ovoce a jiných konzerv, kečup, salátové dresingy aj.).
 • Strava bohatá na kysané zelí, cibuli a pórek, ředkvičky, česnek, křen, chilli, pepř, grepy, podmáslí, kefír a přírodní bílý jogurt nejlépe ve skle (mléčné výrobky mohou zahleňovat).
 • Minimálně v soukromí nechávejte chodidla co nejvíce volně dýchat, ovšem je potřeba myslet na spolubydlící a nechodit doma naboso.

Přírodní ošetřování:

 • jablečný ocet, zde v poměru s vlažnou vodou 1:1
 • Pythium oligandrum – tzv. chytrá houba
 • odvar z dubové kůry a koupel v něm působí stažení a vysušení mokvající kůže
 • česnek a hřebíček má dezinfekční účinky
 • Tea Tree je olej získaný z listů stromu Melaleuca Alternifolia, neboli kajeputu střídavolistého. Zjednodušeně se mu říká australský čajovník. Na čistý olej se často objevují nežádoucí reakce, používá se proto jeho zředěná forma. Dezinfikuje a pomáhá hojit.

Některé farmaceutické krémy, masti a laky na nehty jsou volně ke koupi v lékárně, na ostatní přípravky včetně tablet potřebujete recept od lékaře.

Plíseň se bez léčby celkem rychle šíří (okraje ložiska jsou nejaktivnější) na ostatní části těla anebo ostatním lidem, mějte proto svůj ručník speciálně jen na nohy a po ošetřování si umyjte ruce teplou vodou a mýdlem či dezinfekcí. Je potřeba počítat s déletrvající léčbou! Tak rychle (pomalu) jak rostou nehty na nohou, tak dlouho bude trvat i léčba, než vše zasažené odroste. Vyléčení zasažené kůže plísní je minimálně na měsíc. Vždy záleží na druhu a rozsahu onemocnění i celkovém zdravotním stavu.

feet-931921_1920

Desatero opatření proti plísním aneb prevenci vivat

 1. Nosíme ponožky/ punčochy z přírodních materiálů (bavlna), ve kterých se nám nepotí chodidlo.
 2. Ponožky pereme na vyšší teplotu anebo přežehlíme.
 3. Do společných prostor koupališť, sprch, posiloven, saun, hotelů ad. nosíme svoje nejlépe gumové sandále, které lze omývat.
 4. Obuv udržujeme v suchu, případně vysušíme.
 5. Nohy udržujeme v suchu, po koupeli či sprše pečlivě vysušíme zejména meziprstí.
 6. Nepůjčujeme si navzájem ručníky ani obuv, ponožky či manikúru.
 7. Chodíme venku co nejvíce v otevřené obuvi či naboso.
 8. Nosíme vhodnou obuv, tj. dostatečně široká obuv s nadměrkem (dostatek místa pro prsty, kdy nedochází k otlakům nehtů a jejich deformaci). Deformované nehty jsou mnohem náchylnější k plísním. Dostatečně prodyšná obuv, kde se nám nepotí noha.
 9. Nehty udržujeme v čistém a zastřiženém stavu.
 10. Svým chodidlům dopřejeme alespoň jednou za 14dní koupel s šetrným odstraněním staré kůže a přidáme příjemnou olejovou masáž. Dbáme o udržovaný stav celých a obou chodidel 🙂

Když jsem fit, tak ani plísně nemají šanci!

Mít svá chodidla v udržovaném stavu je velmi důležité zvláště v pozdějším věku, u lidí trpící cukrovkou a oslabenou imunitou. Velmi časté bakteriální onemocnění Erysipel neboli „růže“ vzniká právě na podkladě meziprstní plísně, kdy prasklinky v meziprstí fungují jako vstupní brána infekce.

sand-465724_1920

Jak jste možná už od někoho slyšeli, někdo může chodit bosky ve všech veřejných sprchách a nikdy žádnou plíseň ani bradavici nechytil. Jak je to možné? Otázkou bude jaký je stav obranyschopnosti mého těla? Tělo má plně k dispozici samohojivé procesy, pokud je plně zdravé. Udržujme svoji kůži a svoje zdraví ve fit stavu a ani plísně nás nedostanou.

A co na to Rüdiger Dahlke a jeho kniha Nemoc jako symbol? Na tělesné rovině znamená kůže: hranice, kontakt, něžnost, chodidla: stálost a zakořenění, nehty na nohou: drápy a agresi.

Moje volná interpretace obecného duchovního poselství z výše jmenované knihy. Člověk se cítí příliš slabý, aby ukázal svoji agresi a bránil svoji kůži. Kontakt se světem není pravdivý, člověk není pevně propojený s matkou Zemí, nestojí pevnýma nohama na zemi.

Vlastní hranice (kůže) jsou obsazeny cizími jednotkami (plíseň). Vše staré, neživé a přežité je požíráno. Východiskem ze situace může být zredukovat obranu svých stanovisek, být přístupnější ke spolupráci, vyslechnout si okolí. Vědomě oživit svoje „mrtvé oblasti.“ Žít a nechat žít. Přestat živit plíseň mrtvými potravinami a stravovat se živěji. Položit si otázku, kde já žiji na cizí účet?

Když nejde o plíseň

Ne každá změna na nehtech musí znamenat plísňové postižení. Deformace nehtů může být způsobena i nošením nevhodné obuvi. Já jsem léta nosila o dvě čísla menší obuv než by si moje chodidla zasloužila a měla jsem otlačené malíčky s bolavými kuřími oky a deformovaný nehet na levém palci, kde jsem pomýšlela na plíseň a světe div se, ani by mě nenapadlo, že mám malé boty. Další příčinou může být například nedostatečné prokrvené nohou.

Na kůži se může namísto plísně jednat například o lupénku,  ekzém nebo alergickou reakci na látky jako je chrom, latex aj. O kožní plísni jinde na těle a jak to může souviset s našimi domácími mazlíčky se dozvíte v některém z dalších článků, které pro vás připravuji.

S přátelským pozdravem Petra Zdobinská

MUDr. Petra Zdobinská

Je lékařka a věnuje se především udržování zdraví. Chce, abyste byli a cítili se opravdu dobře ve své kůži. Více o Petře se dozvíte zde Autorka eBooku "Pečujeme s radostí o svoji kůži aneb 10 maličkostí, které dělají velké věci"

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *