Vystavuji se slunci bez přísad a vy?

Vystavuji se slunci bez přísad a vy?

Dávejte si pozor na užívání nejrůznějších mastí, parfémů, šampónů, deodorantů, léků, ale i třeba vyšší konzumaci některých surovin předtím, než se vystavíte sluníčku. Můžete se překvapivě osypat a budete asi překvapení z čeho, že to je. Předkládám vám zde možné příčiny.

Po kontaktu některých rostlin s kůží a po ozáření sluncem může dojít k reakci kůže (v lékařské terminologii fytofotodermatitis) . Jedná se o zánětlivou reakci kůže, později někdy i o pigmentaci. Vlastností těchto rostlin se využívalo ve staré Indii k vyvolání pigmentace v místě vitiliga, například bergamotový olej (5-methoxypsoralen), častá součást parfémů. Po nanesení a ozáření u vnímavých osob vznikne reakce přesně v místě a tvaru, kam a jak byl parfém nanesen.

Phytophotodermatitis_from_exposure_to_lime_juiceDalším příkladem je situace, kdy se nazí opalujete přímo v trávě anebo na sluníčku pobíháme po louce či zahradě. Podráždění kůže vzniká přesně v místě kontaktu, s odstupem asi 24 hodin. Vznikají červené bizarní tvary, přesně tak, jak se uskutečnil kontakt rostliny s kůží, často s drobnými puchýřky až velkými puchýři.

S delším časovým odstupem může dojít v místě ke vzniku zvýšené pigmentace (hyperpigmentace). Projevy se často vyskytují na rukách při práce na zahradě, v kuchyni, u barmanů, zelinářů apod. Anebo na nohou či zádech při práci na zahradě.

Rostliny, které mohou reakci vyvolat jsou: Bolševník, andělika lesní, řebříček, pastinák setý, kmín, citrusy, fík, celer, mrkev, petržel, kopr ad. 

celery-1157388_960_720

Zdroj: Péče o ruce a nehty, Grada

Fotosenzibilizující léčiva

Stejně tak můžeme být zaskočeni vyrážkou (toxická fotodermatitida), která se hlavně v těchto jarních slunečních dnech objeví u našich starších rodinných příslušníků (užívajících větší než malé množství léků) anebo si namažeme bolavé koleno či zrovna užíváme antibiotika.

gardener-59727_1920Klasický životní scénář: přijde do ordinace babička v doprovodu své dcery, které se s ničeho nic objevila vyrážka v obličeji a na hřbetech rukou. Na sluníčko moc nechodí, občas musí jen něco udělat na zahrádce. Užívá dlouhodobě léky na tlak, na srdce a na odvodnění.

 

Přehled látek s fotosenzibilizujícím potenciálem (tzn. možností reakce po oslunění) dle abecedy. (Zdroj: Česká lékárnická komora)

fotosenzib. látky

 Léky

800px-Hautausschlag_Ruecken_fcmTak například hojně užívané tablety a gely a jiné léky proti bolesti: Ibuprofen (Brufedol, Apo-Ibuprofen,  Ibuprofen, Brufen, Dolgit, Ibalgin, Ibumax, Nurofen, aj.), Diclofenak (Almiral gel, Voltaren, Olfer, Veral,aj.), Ketoprofen (Fastum gel, Ketonal, Prontoflex, aj.), Indometacin (Elmetacin, Indobene, aj.).

Léky s dehtem (pix) se užívají v šamponech a mastech proti lupům, lupénce i ekzémům a také na obličej při růžovce či periorální dermatititě.

Nejrůznější antibiotické léky, antidepresiva, anxiolytika (léky proti úzkostem), léky na krevní tlak, na srdeční arytmie a srdeční nedostatečnost, léky na odvodnění, dále také metotrexát (cytostatikum, užívající se např. u revmatoidní arthritidy či psoriázy), retinoidy (léky užívané u těžké formy akné) anebo antimalarika.

Tak možné příčiny jsme si už řekli. Pokud užíváte jakékoliv léky, i zdánlivě zcela neškodné „mastičky“, podívejte se na složení a budete vědět. Pokud si uvědomíte, že došlo k reakci díky fotosenzibilizující látce, můžete se uklidnit, protože vniklá reakce někdy vypadá opravdu strašidelně.

Je také dobré vědět, že UVA záření proniká i skrze sklo, např. při jízdě autem a také ne všechny krémy na opalování mají účinný ochranný UVA faktor.

Takže závěrem stejná myšlenka, jako u předchozích článků o opalování. Jsem na slunci, pokud mi to dělá dobře. Vnímám svoje tělo a pokud mi vysílá signály nepohody, schovám se do stínu, přikryju se oděvem či se namažu krémem, který si zvolím jako pro sebe vhodný.

Přeju vám krásný den, Petra Zdobinská.

MUDr. Petra Zdobinská

Je lékařka a věnuje se především udržování zdraví. Chce, abyste byli a cítili se opravdu dobře ve své kůži. Více o Petře se dozvíte zde Autorka eBooku "Pečujeme s radostí o svoji kůži aneb 10 maličkostí, které dělají velké věci"

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *