Strašák atopický ekzém a jak se ho nebát: rozhovor s Hankou Farkačovou

Strašák atopický ekzém a jak se ho nebát: rozhovor s Hankou Farkačovou

Atopický ekzém neboli neurodermatitis je jedna z nejčastějších kožních strašáků, nejenom pro maminky, ale často trápí i nás dospělé a připojuje se k němu často i astma a nejrůznější alergie. Jak nemoci porozumět, jak ekzém ošetřovat a co ho vlastně způsobuje? Dneska si budeme povídat s Hankou Farkačovou, která má s ekzémy dlouholeté zkušenosti a podařilo se jí přijít na způsoby, jak se s ekzémy vypořádat.

13632622_10209115969394947_711593721_o

 www.vylecit-ekzem.cz

Hanko, můžeš se čtenářům představit a říct o svojí cestě k tomu, že dnes dokonce nabízíš svoje zkušenosti, jak ekzém nejenom léčit, ale i vyléčit?

Jsem žena, matka a dcera. 🙂 Jsem autorka webu Jak vyléčit ekzém, a zatím dvou ebooků: Jak používat zelené potraviny při léčbě atopického ekzému a 10 návyků vyléčeného atopika, oba jsou zdarma ke stažení na mých stránkách. Všechna moje práce vychází z osobní zkušenosti a intenzivního samostudia.

Původním povoláním jsem překladatelka a tlumočnice, takže co jsem nenašla na českém informačním trhu, hledala jsem jinde. Ekzém jsem měla tak nějak vždycky. Už od miminka. Vždycky na čas pomohly nějaké mastičky, popřípadě léky, jenže ke kožním potížím se postupně přidaly alergie a astma.

medical-41834_1280V sedmnácti letech jsem byla závislá na kortikoidech a imunomodulačních přípravcích. Měla jsem vyrážku po celém těle, hnusný mokvající ekzém, který střídavě svědil nebo bolel.

Žádné léky už stejně nepomáhaly. Nicméně já jsem stále věřila v nerozporovatelnou moc západní medicíny a tak jsem putovala od lékaře k lékaři, z jednoho pracoviště na další a další… Hledala jsem někoho jiného, kdo by mé potíže vyřešil za mě.

Vždy jsem věřila, že ten další prášek už mě uzdraví, že ta další mastička už mi uleví.

Než jsem se nadála, brala jsem několik hrstí léků každý den, ráno, v poledne, večer, před spaním, před jídlem, po jídle… Pořád ještě mi to nedocházelo. Až když mi v devatenácti umřela babička na rakovinu, něco se mi v hlavě změnilo. Našla jsem totiž její krabičku na léky, byla stejná, jako ta moje.

A já jsem konečně pochopila, že je něco špatně, když ve svých necelých dvaceti letech jsem na tom podobně, jako na smrt nemocná stařena. Konečně jsem se začala ptát, co mohu já udělat pro své zdraví. Následovalo dlouhé období hledání, pokusů a omylů, až se pomalu, střípek po střípku začala mozaika nemoci a uzdravení skládat dohromady.

Učím se v podstatě stále dál a své zkušenosti předávám a sdílím právě skrze své stránky, ebooky, přednášky a osobní konzultace. Jsem hrdá, že mohu lidem pomáhat, ty roky vlastních útrap a bolesti mi díky tomu připadají tak nějak smysluplnější. 

Co všechno jsi u sebe vyzkoušela a co všechno nepomáhalo? 

Z toho, co v té době nabízela západní medicína, snad všechno. Samozřejmě antihistaminika, nová i stará. Kortikoidy, když už nepomáhaly, tak jiné hormonální masti (ano, jsou i horší věci, než je kortizon).

homeopathy-1409040_1920Kortizonové injekce. Experimentální léčbu. Imunomodulační léčbu. To zabralo asi na jednu sezónu. Ke konci dokonce i homeopatii. Jenže jsme tomu tehdy nevěřila, nebyla jsem tomu otevřená, jen jsem si to chtěla odškrtnout. Konopné krémy, dělané mastě. Prostě co v té době tak bylo běžně k dispozici.

Všemi obávané, milované i zatracované kortikoidy. Můžeš nám prozradit, jestli, kdy a jak používáš kortizon? 

Kortikoidy jsou výborná vymoženost západní medicíny, stejně jako antibiotika a akutní chirurgie – je skvělé, že je máme, v akutních případech zachraňují životy. Ale zase bychom to s nimi neměli tak přehánět, někdy to připomíná až zbožňování. U sebe je už nepoužívám. Pustila jsem se teď do velké plánované očisty, a tlumením imunitních procesů bych byla sama proti sobě.

Obecně jsou podle mě ale dva odůvodnitelné případy, kdy po kortikoidech sáhnout. Ten první je akutní krize. Například, když ekzémem trpí malé dítě, neustále pláče, velmi trpí, rodiče již několik dní nespali a neví si rady. Únava nám velmi brání ve vytváření smysluplných řešení.

Proto může být velmi úlevné použít jednorázově kortizon, aby se dítěti ulevilo od akutního utrpení, rodiče se mohli dobře vyspat a začít hledat dlouhodobá a systémová řešeníhand-281926_1920Druhý případ vyplývá z výzkumů Floridsdorfského alergologického centra ve Vídni. Profesor Jarisch zjistil, ačkoliv v je u ekzematiků k dispozici tělu vlastní kortizon, naše tělo ho nevyužívá.

Takže pokud jsme si jistí, že jsme ze svého systému vyloučili všechny zdroje zánětu, všechny alergeny, a kůže se výrazně zlepšila, ale nedošla až ke stavu uzdravení, pak můžeme opět jednorázově (prof. Jarisch doporučuje na tři dny) použít slabší kortikoid, jako nakopnutí pro náš systém, aby se kůže dohojila.

Ekzém se pak ztratí a už se nevrací. Pokud se ale po ukončení nakopávací fáze ekzém znovu vrátí, nebo ještě zhorší, znamená to, že jsme něco přehlédli. Osobně si myslím, že je velmi vhodné současně také podpořit správné fungování imunity kvalitními zelenými potravinami, protože ječmen a chlorella umí naši imunitu zpětně učit a navracet ji zpět do rovnováhy.

Tak a teď, co všechno jsi ještě objevila, že pomáhá? Na svých stránkách píšeš, že ses naučila cíleně pracovat se svým podvědomím. Je to ono? 

13625154_10209115961074739_1587844736_nKdyž to zobecním, tak pomáhá pátrat po příčinách a nesnažit se jen zamaskovat projevy. Přijmout zodpovědnost za svůj život a za své zdraví, a přestat ji házet na lékaře či léčitele. Já pracuji se systémem, který klienty vede k práci na všech úrovních, zohledňuje při léčbě tělo, mysl i podvědomí. My lidé jsme celistvé bytosti a k uzdravení proto vedou jen postupy založené na celostním přístupu. Zdraví můžeme chápat jako rovnováhu, vyrovnanost  na všech úrovních.

Co si myslíš, že je základem léčby? Obě víme, že nejde jen o mastičky nebo tablety od kožního lékaře.

Základem je ochota ke změně, jemnost, trpělivost a pokora. První krok je změna stravy. Na svých stránkách se stravě hodně věnuji, protože kvalitní strava má na naše zdraví velký vliv, je nejvýznamnějším faktorem životosprávy. Atopikům jako první krok radím vynechat z potravy „bílé jedy“ – cukr, mléko, pšenici, a veškerou potravinářskou chemii, a současně pomalu zařadit kvalitní mladý ječmen a chlorellu. Ve větší polovině případů to samo o sobě stačí k významnému zlepšení či uzdravení.

Stravujete se doma na základě nízkohistaminové diety? Je to náročné?

Ano, nebo spíš stravujeme se podle individuální tolerance. Já mám jinou “dietu” než můj syn a navíc se nám seznam tolerovaných potravin průběžně mění jak se naše imunita vyvíjí a pracuje.vegetables-275477_1920

Není to tedy univerzální seznam, ale spíš souhrn vlastních pozorování propojený s dobrým informačním základem.

Náročné to bylo ze začátku. Když jsem se poprvé snažila nakoupit si bez pšenice, cukru a dalších alergizujících potravin, strávila jsem v supermarketu několik zoufalých hodin. Ale vyplatilo se touž po dvou týdnech změněného jídelníčku jsem viděla, že se má kůže zlepšuje.

A v tu chvíli jsem přestala tuto změnu chápat jako dietu, jako pokus, ale začala jsem to brát jako cestu trvalých změn a otevřela jsem se i dalším změnám ve svém životě. Takže i když začátky mohou být náročné, je to klíčový bod a změna stravování se rozhodně vyplatí. Dneska jsou navíc zdravější alternativy běžných potravin stále dostupnější, což je skvělé.

Máš nějaké rady na koupání v chlorovaném bazénu? A co voda a koupání v domácnosti? 

wave-711001_1280S akutním ekzémem bych do bazénu nešla. Je to ale na zvážení každého jednotlivce – každý sám nejlépe pozná, pocítí, co mu na kůži dělá dobře a co ne. Chlor obvykle dráždí a koupání vysušuje, takže je dobré se po koupání dobře osprchovat a namazat. Doma doporučuju vodu filtrovat, a to jak na koupání, tak i na pití.

Ekzém a roční období- vedra a zimy, nějaká tvoje osvědčená doporučení?

To je zase hodně individuální téma. Pokud se ekzém zhoršuje v zimě, je pravděpodobně ve hře nedostatečná výživa, konkrétně se dává do souvislosti s chyběním vitaminu D. Pokryje chlorella. Pokud se ekzém zhoršuje v létě, pak jsou pravděpodobné alergie. Některá dopručení pro horké letní dny sdílím v tomto článku. 

Děti si rádi hrají na písku, je to potíž u ekzémů? Co rodičům poradit?

Akutní ekzém je potřeba držet v čistotě, kvůli možnému zavlečení druhotné infekce. Obecně ale dětem velmi prospěje, pokud je necháme budovat si imunitu přirozenou cestou, a k tomu nutně potřebují být v kontaktu se „špínou“ a jíst hlínu. 

Na tvých webových stránkách se zmiňuješ hned v úvodu, co všechno má na vznik a vývoj ekzému vliv. Mě zaujal především limbický otisk a rodové utrpení, jelikož se těmito tématy v současné době ve svém vlastním životě taky zabývám. Můžeš se nám svěřit, jestli se Ti podařilo zamezit předávání původního životního nastavení dál na svoje potomstvo?

Dělám pro to vše, co je možné. Mateřství je pro mě velkým katalyzátorem osobního růstu. A tak jsem díky svému ekzému došla až k porodu doma, kontaktnímu rodičovství, respektující výchově,… Skrze mou práci na sobě a můj přístup k mateřství se zásadně proměnil i můj vztah s vlastní maminkou a ostatními ženami v mém rodě. Takže věřím, že se mi daří žít změny opravdu na všech úrovních.

Děkuju, že jsi se s námi podělila o svoje zkušenosti.

Hezký den, Petra Zdobinská

MUDr. Petra Zdobinská

Je lékařka a věnuje se především udržování zdraví. Chce, abyste byli a cítili se opravdu dobře ve své kůži. Více o Petře se dozvíte zde Autorka eBooku "Pečujeme s radostí o svoji kůži aneb 10 maličkostí, které dělají velké věci"