Opalovací krémy a reklama. Nenechte se (na)pálit!

Opalovací krémy a reklama. Nenechte se (na)pálit!

Úplně na začátku jsem si říkala co koupím letos za krém na opalování. Nikdy jsem neměla žádný vyloženě oblíbený. Já nejsem opalovací typ, že bych se položila na deku a chytala bronz. Mám světlou pleť a lehce se spálím. Několikrát jsem se bolestivě připálila a minimálně jednou jsem měla úpal. Když ale jedeme lyžovat do Alp anebo k jezeru či k moři plavat (to jsou oba ty případy, kdy jsem se přičmoudla), vždycky jsem se něčím mazala (až na těch pár výjimek 🙂

Dříve jsem měla v ordinaci doporučení od reprezentantů farmaceutických firem. Vždy mi pečlivě vysvětlili výhody jejich opalovacích přípravků a já je používala a dále doporučovala, když se mě někdo zeptal. Měla jsem zafixováno, že krém jedině z lékárny, ne z běžné drogerie a brala jsem to jako jedinou pravdu. No a pak si poslechnu anebo se dočtu, že je to absolutní propadák. Že jsou v něm chemikálie, které jsou zdraví škodlivé, nesplňuje vlastnosti deklarované na obalu atd.

Co s tím? A je vlastně krém potřeba, vždyť dřív vůbec neexistoval! Jak zpracovat tu mediální masáž ze všech stran? Tak jsem to i pro vás vzala pěkně od podlahy.

Slunce a jeho léčivé účinky či zdraví škodlivé záření?

Tak takhle popisuje slunce dnešní věda. Sluneční záření vyzařuje elektromagnetické vlnění, které dělíme na UVR (ultrafialové), VIS (viditelné světlo) a IR (infračervené).

UVC (100-290 nm) je pohlcováno atmosférou, nedopadá na zemský povrch. UVB (290-320 nm) vyvolává začervenání- spálení (erytém) a pozdní pigmentaci čili opálení. Podílí se na vzniku maligních změn kožních buněk. UVA (320-400 nm) proniká do hlubších vrstev tkání a vyvolává stárnutí kůže vzniklé chronickým zářením, tzv. „Photoageing“, vysoké dávky způsobují pozvolna maligní změny kožních buněk (aktinické keratozy, spinocellulární karcinom) a má imunosupresivní efekt. Jak UVB, tak i UVA mohou aktivovat tvorbu melaninu (melanogenezi).

VIS (400-760 nm) způsobuje některé fotodermatózy (polymorfní světelná erupce). IR je tepelné záření, které způsobuje přehřátí organismu (úpal, úžeh).

stažený soubor (45)

Dnes tolik zmiňované zhoubné zvrhnutí melanových buněk a vznik melanomu se vědecky přičítá těmto rizikovým faktorům:

 1. časté spálení se, hlavně v dětství
 2. množství mateřských znamének nad 50 (zvyšuje se prý častým pobytem dětí na slunci v útlém věku)
 3. světlý fototyp pleti
 4. častý pobyt na slunci (práce, sport, aktivní opalování, aj.)
 5. výskyt melanomu v nejbližší rodině či dřívější výskyt melanomu

 

V knize Nemoc jako symbol od Rüdiger Dahlke se dočteme, že melanom v rovině příznaků znamená, že temná, nežitá 220px-Melanoma3stínová témata pronikají na světlo vědomí a ohrožují náš dosavadní život. Tuto nemoc vyvolávají konflikty pošpinění a znetvoření nebo narušení integrity. V rovině zpracování tématu jde o naučení se ohraničovat a na základě této schopnosti se také odvážit se otevřít. Otevřít se i vlastním nespoutaným představám a smělým fantaziím. Vzpomenout si na dřívější sny o životě a vize bez hranic a s nesmírným odhodláním je oživit.

Jaká rizika nám nadměrné slunění přináší

 • Popálená pokožka
 • předčasné stárnutí kůže
 • riziko vzniku kožních nádorů

Co nám slunce dává

 • skrze kůži tvorba vitamínu D
 • ovlivňuje přirozené biorytmy člověka
 • příznivě ovlivňuje psychiku člověka, máme lepší náladu
 • individuálně ze slunce čerpáme pro sebe co potřebujeme

 Opalovací prostředky neboli externa proti nežádoucím účinkům slunečního záření a zabraňující spálení kůže

 1. Průmyslově vyráběné prostředky- chemické filtry nebo fyzikální
 2. Rostlinné oleje průmyslově vyráběné či lisované podomácku
 3. Domácí výroba vlastního složení

Chemické přípravky už mají pravděpodobně za sebou největší slávu, neboť stále větší množství lidí (alespoň v mém okolí to tak je) se od nich odklání a raději si pořizují pro sebe a svoje děti kosmetiku včetně té opalovací na přírodní bázi. Snaží se tím být šetrnější k přírodě i svému tělu. V případě opalovacích krémů je to trošku oříšek. Tady lze využít kombinaci fyzikálního filtru s přírodními produkty, někdy i v bio kvalitě. V jednom z německých testů vychází letos nejlépe právě takováto kombinace (fitrem je titanium oxid- ovšem v diskutované nano technologii).

Pro malé děti se doporučuje vyhnout se jakýmkoliv přípravkům s chemickým filtrem úplně (stín, oblečení), především těmto: propyl- a butylparabenu, které jsou považovány za endokrinní disruptory. Dále pak UV filtrům považovaným za možnou příčinu narušení hormonálního systému: benzofenony (BP-1, BP-2, BP-3), ethylhexyl methoxycinnamate (EHMC, OMC), 4-methylbenzyline camphhor (4-MBC) a 3-benzylidene camphor (3-BC). Kdo se složením zabývá podrobněji, našla jsem pro vás odkaz zde.

slunce opalování dětiChemický filtr způsobí chemickou reakci na kůži, fyzikální filtr paprsky odráží, proto se zdá být šetrnější. Existuje ve formě oxidu zinku či titanium dioxid. Je zde pro někoho nevýhodou jejich bílá barva. Proto se trh nyní snaží toto upravit- nano technologicky zpracovaný fyzikální filtr, který má tak malé částečky, že bílý film nevzniká, ale zase se vstřebává kůží a nikdo neví co se potom děje dál. Pokud tyto částečky obsahuje,“nano“ musí být uvedeno ve složení v závorce za názvem fyzikálního filtru.

Tyto přípravky (s fyzikálním faktorem) jsou vysoce voděodolné, a proto je dostanete dolů ne vodou (jsou nesmyvatelné), ale olejem (jakýkoliv) a vatovým tamponem.

Hodně se dnes diskutují i nejrůznější rostlinné oleje a jejich ochranný faktor. V této oblasti se necítím býti povolanou. Nepovedlo se mi dohledat žádné studie. Tady jen co vím. Olej se váže na vodu, nanáší se na vlhkou kůži. Může zanášet kožní póry. U některých olejů si uživatelé stěžují na zápach či barvení prádla, lepení písku aj. a rychlé nežádoucí setření z pokožky, v neposlední řadě i spálení.

Velmi známý je kokosový olej, který je v asijských přímořských turistických destinacích považován za všelék, včetně ochrany před spálením. Bohužel několik mých známých se o tom bolestivě nepřesvědčilo. Někteří z nás si vyrábějí kosmetiku doma, jiní podomácku ve větším množství pro nejbližší známé. Vědí potom lépe, co je uvnitř (další otázkou je také zdroj surovin, skladování, nejde nijak objektivně změřit míra ochrany, hlavně UVA ad.)

Ochranný faktor neboli SPF (sun protection factor), v Německu LSF (Lichtschutzfaktor) je ochrana před UVB zářením. Udává vlastně hodnotu, o kterou násobíme pobyt na slunci bez vzniku zčervenání. V mém případě, pokud se na slunci moje kůže začíná připalovat po pěti minutách, po namazání přípravku s SPF 30 (30x 5minut=150minut= 2,5hodiny) můžu být teoreticky na sluníčku 2,5hodiny bez toho, abych se spálila.

Ovšem! 🙂 Krém musí být nanesen v dostatečném množství, nesmím se mezitím spotit, otřít ani krém smýt vodou a navíc bych musím myslet i na pokožku hlavy, uši, oči atd.

Australská norma je standardizovaná metoda měření UVA.   Produkty, které si kladou za cíl splnit tento přísný standard, musí absorbovat minimálně 90 % UVA záření, propustí tedy nanejvýš 10 % záření. Změny na kůži způsobené pravidelným působením UVA záření se projeví později, až po letech. Stanovení je logicky obtížné vhledem k etickým hranicím, kdy nemůžeme testovat na lidech, za jak dlouho dojde ke spálení či vzniku nádorového onemocnění kůže. Testuje se tudíž laboratorně. PPD hodnota(persistent pigment darkening) je označena na přípravku.

SPF a Australská norma nemusí být přímo úměrné. Vysoký stupeň ochrany v UVB spektru, který je často uváděn na výrobcích, zcela a zřetelně nedefinuje výšku absorbce, kvalitu či přesnou hodnotu ochrany. Vyvážený stupeň ochrany v UVB a UVA spektru vyjadřuje kritická vlnová délka. Podrobněji pro zájemce na: http://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2010/06/10.pdf nebo http://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2010/06/10.pdf

Nejrůznější studie a kdo má vlastně pravdu

sun-313712_1280Různé studie a testy opalovacích krémů se vzájemně vylučují a napadají navzájem. Přípravek, který je jeden rok vítězem, se druhý rok nedostane ani do top 10 a navíc se zjistí, že jedna či více z jeho složek je možná karcinogenní a navíc byl hodnocen podle zastaralých kritériích. Navíc se diskutuje změna aktuálního UV indexu (úroveň záření dopadající na zemský povrch), klimatické změny, různá nadmořská výška pobytu atd. Takže ani já si nebudu hrát na soudce a tu která ví a radí.

 

Dneska se také řeší v přípravcích přítomnost nejrůznějších chemických látek, konzervantů, látek potenciálně karcinogenních a jejich množství, minerálních a silikonových olejů, již zmiňované nanotechnologické úpravy (aby nezůstal bílý film), genově-manipulovaných látek, emulgátorů, parfémů, umělých barviv, poměr UVA-UVB ochrany aj. V nejrůznějších testech se dále přihlíží k pohodlnosti aplikace, konzistenci a snadnosti nanášení, hodnotí se i voděodolnost přípravku nebo jestli lepí po nanesení na kůži.

Ve výrobních procesech těchto prostředků se nevyznám vůbec. Legislativa a lobby výrobců je z mého pohledu svět sám pro sebe. Třeba se ke mně dostalo, že ingredience do objemu 2,1% se nemusí uvádět ve složení výrobku vůbec. Takže babo raď 🙂

Pokud používáme opalovací prostředky, uchováváme je mimo přímé sluneční záření, pěkně ve stínu. Minimální trvanlivost je uvedena na obalu výrobku. Liší se od trvanlivosti po otevření krému, který je udaný číselnou hodnotou u tohoto symbolu na obalu krému.  images (38) (V tomto případě 12 měsíců od otevření.) Po této uvedené době se mohou látky v krému obsažené rozkládat v jiné či se ztrácí účinek konzervantů a začíná nežádoucí množení plísní či mikrobů, které dále obsah krému mění.

relax-643645_1920 (1)

Pokožka každého z nás je naprosto jedinečná. Jednoduše neexistuje jediný krém vyhovující všem. A hlavně, kromě krémů existují ještě další možnosti, či kombinace. Pobyt spíše ve stínu, ochrana oděvem vč. kloboučku, nevystavovat se prvnímu jarnímu slunci zbrkle rychle hned, ale pozvolna a ne v jeho nejvyšší záři, ale spíše ráno a v pozdním odpoledni.

Dříve bylo moderní v našich zeměpisných končinách být bílý jako zámecká paní a ne jako opálení poddaní na poli. Později bylo moderní být snědý jako ten, kdo na to má a může jet několikrát za rok na hory a k moři.

Jiný kraj, jiný mrav. Jiné genetické predispozice a jiné myšlení, dispozice. Pokud slunce existuje, jako hlavní životní přírodní živel, nebyl asi vymyšlený za účelem škodit, to ovšem nevylučuje, že škodit může, pokud se to přehání. Myslím, že pokud jdu na slunce se záměrem načerpat energii, vnímám svoje potřeby a jakmile mi to je nepříjemné, tak se stáhnu, není se čeho bát.

U někoho to bude třeba pět minut, u jiného dvacet, někdo se pořádně namaže, jiný si vezme čepici a tričko, další to zkombinuje. Reklama nás masíruje ze všech stran, ale nikdo vlastně neví, co je pro nás vhodné, jak individuálně, tak globálně pro planetu Zemi. Nejhorší je smrt z vyděšení. Děj se vůle boží.

Já budu jako vždy pěkně ve stínu stromů, případně si překryji oděvem, nasadím klobouk, usměju se a budu zhluboka dýchat a nasávat energii přírody:) K vodě a pro děti bych si vzala navíc zinkový krém (já konkrétně míchám německou Penaten pastu s trochou bambuckého máslem). A tímto článkem už můžu vypustit z hlavy nejrůznější opalovací prostředky a zase se mi bude žít o něco lehčeji.

Hezké slunečné dny přeje Petra Zdobinská.

 

 

MUDr. Petra Zdobinská

Je lékařka a věnuje se především udržování zdraví. Chce, abyste byli a cítili se opravdu dobře ve své kůži. Více o Petře se dozvíte zde Autorka eBooku "Pečujeme s radostí o svoji kůži aneb 10 maličkostí, které dělají velké věci"

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *