Malinkaté kuličky se silnou léčivou informací. Lenka nám vysvětlí jak to funguje I.

Malinkaté kuličky se silnou léčivou informací. Lenka nám vysvětlí jak to funguje I.

Jak už asi víte, jsem lékařka nakloněná alternativním směrům přístupu ke zdraví a nemoci, celostnímu přístupu k člověku. Rozhodla jsem se, že vám na svém blogu budu postupně představovat nejrůznější možné i nemožné alternativní směry. V prvním článku Je kůže zrcadlem naší duše?, jsem zmínila knihu Nemoc jako cesta od autorů Thorwald Dethlefsen a Rüdiger Dahlke, kde se k uzdravování dostáváme skrze uvědomění jak naše myšlenky, vize a pocity tvoří naši realitu, naše tělo i naše zdraví.

Dneska vám představím alternativní směr, který se nazývá HOMEOPATIE a povídat na toto téma si budeme s homeopatkou Lenkou Šebkovou, která má svoji ordinaci v Praze.

Lenka Šebková

www.lenkahomeopatie.cz

Lenko, ty se věnuješ homeopatii už 7 let, mohla bys nám nejprve představit, kde má homeopatie svoje kořeny, jak se dostala do České republiky a jakou už má u nás tradici?

Homeopatie vznikla před 250 lety a její název pochází z řeckých slov homoios = podobný a pathos = nemoc. Tento léčebný systém vyvinul německý lékař Samuel Hahnemann a je založen na principu léčení podobného podobným („similia similibus curentur“). Vycházel z tradic antického řeckého lékařství, středověké alchymie a evropské herbalistické tradice. Své poznatky sepsal do Organonu léčebného umění, který je dodnes biblí každého homeopata.homeopathy-1409040_1920

Jednou z mála zemí světa, kde byla homeopatie neznámá a oficiálně zakázaná, byla vedle Rumunska, Maďarska a Polska bohužel také naše země. Až v posledních dvaceti letech se konečně věci daly do pohybu, lékaři i léčitelé mohli začít homeopatii studovat a začaly vycházet první homeopatické knihy v češtině.

Tradice tedy u nás chybí, ale praktické zkušenosti již u nás mnozí homeopaté mají velmi dobré. V současné době je homeopatie podle údajů WHO druhým nejrozšířenějším oborem léčby na světě, hned za tradiční čínskou a indickou medicínou.

Připadá mi, že dneska se čím dál víc lidí, kteří hledají pomoc, odklání od klasické školní medicíny a hledá alternativy. Jak bys charakterizovala svoje klienty/tky v ordinaci?

Ano, je to tak. Lidé čím dál více přebírají zodpovědnost za své zdraví, chtějí vyřešit i příčinu jejich onemocnění a ne jen stále dokola utlumovat příznaky chemickými léky. Více si uvědomují, že je nutné léčit vždy celého člověka, jak po fyzické, tak i psychické stránce. A tento celostní přístup jim homeopatie právě nabízí. Konkrétní rozdíly mezi oběma systémy jsem popsala v článku Odlišné přístupy v konvenční a homeopatické léčbě.

Pomáhá homeopatie i u akutních onemocnění, jako jsou dětské nemoci – třeba neštovice nebo spála?

Ano, homeopatie nám může hodně pomoci i při akutních stavech a navíc děti velmi dobře a rychle reagují na homeopatickou léčbu, akutní onemocnění tak můžeme zkrátit i o několik dní. A v případě neštovic nejen, že homeopatiky urychlíme průběh nemoci, ale především omezíme nepříjemné svědění a hojení jizviček, které mohou po vyrážkách přetrvávat.

Jak vlastně homeopatické léky působí, jsou i proti bakteriím a virům?

bach-flower-therapy-187799_1920Homeopatie se na lidský organismus dívá z jiného úhlu pohledu, než medicína západní. Homeopatické léky působí na organismus jako na celek, přirozeně stimulují vlastní vitální sílu těla, napomáhají tím léčení aktuální nemoci a zvyšují celkovou úroveň zdraví.

Pro homeopatické předepsání léku není podstatné, jestli nemoc způsobily bakterie nebo viry, původní prapříčina je v nějaké nerovnováze těla nebo mysli (např. v nezpracovaných emocích).  Úkolem homeopata je toto rozklíčovat a předepsat jediný lék v daný okamžik podle základního principu klasické homeopatie, který bude pokrývat jak symptomy mentální, tak fyzické.

V čem vidíš ty osobně přednosti homeopatie?

Já homeopatii vnímám jako velice šetrnou léčebnou metodu a přesto dostatečně hlubokou, aby mohla vykořenit chronickou nemoc. Navíc homeopatické léky nemají žádné vedlejší účinky, jsou poměrně levné a nezatěžují organismus chemickými látkami. Proto je mohou bez rizika užívat i těhotné ženy nebo děti.

library-68633_1920Dalo by se říct, že negativa nemá žádná? Proč nepoužívají homeopatii všichni?

Homeopatii nevnímám jako rebelii proti západní medicíně, ale ideální je jejich vzájemná spolupráce, např. při zlomenině nohy je dobré navštívit ortopeda, absolvovat řádné vyšetření a nechat si dát nohu do sádry, ale zároveň je vhodné podat homeopatický lék, který urychlí rekonvalescenci.

A proč ji nepoužívají všichni? Většinou proto, že je to nenapadne, hodně lidí má o homeopatii velmi málo informací. Netuší, že kdyby přišli za homeopatem hned na začátku, mohli si ušetřit spoustu času a trápení.

Většinou za mnou chodí lidé, kteří už vše ostatní vyzkoušeli, a nic nezafungovalo a homeopatii vnímají jako poslední naději. Jenže v té době už mají organismus natolik potlačený dlouhodobým braním antibiotik, kortikoidů nebo čímkoliv jiným, že původní patologie pronikla na mnohem hlubší úroveň a v této situaci je pak velmi složitý a zdlouhavý proces uzdravování.

Pokračování rozhovoru zde»

Hezký den Petra Zdobinská.

MUDr. Petra Zdobinská

Je lékařka a věnuje se především udržování zdraví. Chce, abyste byli a cítili se opravdu dobře ve své kůži. Více o Petře se dozvíte zde Autorka eBooku "Pečujeme s radostí o svoji kůži aneb 10 maličkostí, které dělají velké věci"

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *